10€
Atlaide pirmajam pasūtījumam
Droša medicīnisko atkritumu utilizācija atbilstoši visām likumdošanas normām
Jebkādas klases medicīnisko atkritumu un citu atkritumu pārstrāde. Visu medicīnisko priekšmetu un biomateriālu izvešana, dezinficēšana un utilizācijas drošība. Pasūtīt atkritumu pārstrādes kompānijas pakalpojumus
20.03.2023

Cilvēka ikdienas dzīve izraisa atkritumu veidošanos. Atkritumu pārstrāde ir apkārtējās vides drošības sastāvdaļa. Aktuāla ir medicīniska veida atkritumu utilizācija, piesaistot profesionāļus, jo ir jāievēro stingri noteikumi.

Droša medicīnisko atkritumu utilizācija

Mūsdienu veselības aprūpe un farmācija rūpējas par miljoniem cilvēku dzīvi, pašsajūtu. Turklāt pieaug pārstrādājamo medicīnisko priekšmetu skaits. Saites, šļirces, stikla tara, plastmasas iepakojumi, maskas, bahillas, bioatkritumi (cilvēka vai dzīvnieku audu atliekas, šķidrumi), pēcoperāciju materiāli, zāles un preparāti, kuriem beidzies derīguma termiņš – viss šis apjoms ir specializēti jāšķiro, jāpārved, atkritumi jāiznīcina. Materiāli var saturēt patogēnos mikroorganismus, toksiskus elementus, tātad tie var būt potenciālie epidēmijas avoti. Nepareizas darbības sekas ir:

 • Apkārtējās vides piesārņošana;
 • Masveida infekcijas risks vai saindēšanās risks ar bīstamām vielām;
 • Cilvēku traumas, slimības;
 • Dabas ekoloģiskā līdzsvara izjaukšana (ķīmiskais, radioaktīvais apdraudējums).

Tāpēc darbības ar med. atkritumiem regulē likumdošana, savukārt pasaules līmenī tiek veikta drošu tehnoloģiju izstrāde darbību veikšanai ar šādiem atkritumiem. 

Sekas pēc ievainojumu gūšanas no medicīniskiem priekšmetiem

Viens no uzglabāšanas, medicīnisku organizāciju atkritumu pārvadāšanas noteikumu neievērošanas draudiem ir traumēšanās ar medicīniskiem priekšmetiem. Šos priekšmetus attiecina pie “B” klases, jo tie visi kļūst par infekcijas avotiem pēc kontakta ar slimiem cilvēkiem. Šeit attiecināms viss, kas skāris slima cilvēka šķidrumus vai audus:

 • Skalpeļi, operāciju instrumentārijs;
 • Šļirces;
 • Adatas.

Asas malas, asas virsmas viegli saplēš iepakojumu, patogēnie mikroorganismi ilgi glabājas uz virsmām. Pavisam nedaudz sagriežoties vai saskrāpējoties cilvēks var inficēties. Šāds medicīnisko atkritumu veids turpmākai pārstrādei tiek šķirots hermētiskos maisos ar speciālu sarkanu marķējumu. Iepakojumi tiek uzglabāti ierīkotos laukumos ar nepiederošām personām slēgtu piekļuvi.

Slimību izplatīšanās risks no medicīniskiem atkritumiem

Inficēšanās var notikt no jebkura priekšmeta, kas bija piedalījies medicīniskajā darbībā. Kontakts ar slimu cilvēku, bioloģisko vielu ar patogēno mikrofloru vai agresīvu ķīmisko elementu klātbūtne sastāvā – rada apdraudējumu jebkurā gadījumā.

Pat pēc iznīcināšanas (med. atkritumu sadedzināšanas krāsnī) pārpalikumi var nokļūt augsnē vai ūdenstilpnē ar gruntsūdeņiem vai piesārņot gaisu ar bīstamām gāzēm. Tāpēc medicīniskas organizācijas atkritumu pārstrādē darbojas stingri noteikumi:

 • Visu posmu dokumentālā uzskaite (tehnoloģiskie žurnāli);
 • “Tīras” un “netīras” zonas izveide materiālu dezinficēšanai;
 • Darbinieki, kuri nodarbojas ar atkritumu izvešanu, nokraušanu vai iznīcināšanu, veic regulāras apskates, vakcināciju. Darbā izmanto vienreizlietojamo individuālās aizsardzības līdzekļu komplektu (cimdus, masku, respiratoru, apavus, priekšautu).

Sadarbībai ar medicīniskām organizācijām, atkritumu izvešanas kompānijai nepieciešama speciālā atļauja, speciālās iekārtas un transports.

Profesionāla apkalpošana

Komplicēta sastāva dēļ, daudzo utilizēšanas noteikumu dēļ, pastāv īpatnības darbībām ar med. atkritumiem:

 • Visi atkritumi veidi, kas rodas no medicīniski-sanitārās darbības, iedalāmi kategorijās (A, B, C, D, E klases), atkarībā no to toksiskuma pakāpes;
 • Katrai klasei ir savi uzglabāšanas noteikumi, atkritumu izvešana;
 • Noteikumi tiek regulāri atjaunoti, jo tiek izstrādātas jaunas drošas savākšanas, transportēšanas un iznīcināšanas metodes.

Darbības ir stingri noteiktas Latvijas Republikas likumdošanas līmenī. Bīstamie priekšmeti vai vielas rada apdraudējumu, tāpēc ir tik ļoti svarīgi, lai droša firma-apakšuzņēmējs organizē korektu utilizāciju.

Doties uz konteinera pasūtījuma lapu?

Lejupielādēt mobilo aplikāciju, izmantojot Google Play un App Store