10€
Atlaide pirmajam pasūtījumam
Kā pareizi šķirot atkritumus Latvijā un kā ZOLT risina šīs problēmas?
Svarīgi ir informēt iedzīvotājus, kā būtu jāveic atkritumu šķirošana un kāpēc tā ir nepieciešama
12.04.2022

Atkritumu apsaimniekošana: kā tas notiek? Bioloģiski noārdāmo atkritumu un tekstilizstrādājumu šķirošana, atteikšanās no vienreizējās izmantošanas plastmasas izstrādājumiem , pāreja no atkritumu apglabāšanas uz otrreizējo pārstrādi - šādi Latvija iecerējusi cīnīties ar pieaugošajiem Latvijas radīto sadzīves atkritumu apjomiem. Tomēr stratēģijas izstrāde ir tikai puse no panākumiem. Tikpat svarīgi ir informēt iedzīvotājus, kā būtu jāveic atkritumu šķirošana un kāpēc tā ir nepieciešama. Ko mums dos otrreizējā pārstrāde? Ietaupījumi. Šķirotos atkritumus, piemēram, stiklu, plastmasu un bīstamos atkritumus, var nodot pārstrādei daudz lētāk, nekā nododot tos kopā ar citiem atkritumiem.

Bioloģiski noārdāmus atkritumus arī var nodot par zemāku tarifu nekā nešķirotos, jauktos sadzīves atkritumus. Jauni resursi. Pārstrādājami materiāli ir nebeidzams resurss, ko var izmantot, lai izveidotu priekšmetus dažādiem mērķiem. Piemēram, pārstrādāta plastmasa kļūs par materiālu apģērbam, apaviem vai segas un jakas izolācijai. No automašīnu riepām var tikt izgatavos materiālus, ko izmanto ceļu būvē. Tīrāka vide. Samazinot nešķiroto atkritumu daudzumus, vairs nebūs jāveido jauni poligoni, kas nozīmē, ka tā saglabās lielu zemes platību, kas piemērota dzīvošanai vai lauksaimniecībai. Veselīgāka vide. Mazāk atkritumu nozīmē mazāk negatīvas ietekmes uz Zemes ekoloģiju un cilvēku veselību. Kā pareizi šķirot atkritumus? Pirms sākat šķirot atkritumus, jums jāatceras, ka ne visi atkritumi ir piemēroti turpmākai pārstrādei. Turklāt pastāv dažādas atkritumu pārstrādes tehnoloģijas, kas palīdz pārveidot dažus atkritumu veidus par noderīgām izejvielām. Tāpēc atkritumu konteineri atšķiras pēc krāsas. Ir ieteicams atsevišķi vienu no otra šķirot šāda veida atkritumus:

  • Iepakojums (plastmasa, stikls, papīrs/kartons);
  • Metāls;
  • Baterijas;
  • Elektroiekārtas;
  • Videi kaitīgie atkritumi;
  • Medicīnas atkritumi;
  • Bioloģiski noārdāmie atkritumi;
  • Atkārtoti izmantojamu plastiku;
  • Lielgabarīta atkritumi un celtniecības atkritumi;
  • Sadzīves atkritumi, kas nav piemēroti otrreizējai pārstrādei.

Pastāv arī atkritumi, kurus nav iespējams pārstrādāt. Nepārstrādājamos atkritumos ietilpst: baterijas, termometri, apgaismes lampas, kamīna stikls, logu stikls, automašīnu stikls, kristāla izstrādājumi uz svina bāzes; PET iepakojums olām, šampūns, dušas želejas, PP iepakojums maizei; čipsu, saldējuma iepakojums; tīkli no dārzeņiem, augļiem un kartupeļiem un arī daudzi citi. Tāpēc labāk šādus atkritumus nodalīt no pārējiem. Lielu daļu atkritumu kategorijas var sākt šķirot arī pie sevis mājās- jums un jūsu mājsaimniecībai jāsāk ar to, lai pierast izmest noteikta tipa atkritumus atsevišķos no pārējiem maisos vai konteineros.

Atkritumu apsaimniekošana ir pārāk sarežģīta, un es nevēlos to darīt. Tad jums vajadzētu pārskatīt savus ieradumus. Lai iegādātos mazāk pārtikas un lietas, kas nākotnē būs jāšķiro. Nepērciet plastmasas maisiņus veikalos, bet nomainiet tos ar atkārtoti lietojamiem maisiņiem un auklām. Pērciet dārzeņus un augļus pēc svara, nevis iepakojumos. Atsakaties no plastmasas glāzēm un vienreizlietojamiem galda piederumiem. Pērkot līdzi ņemamu kafiju, palūdziet, lai dzērienu ielej jūsu termosā. Diemžēl šodien sadzīves un celtniecības atkritumu apsaimniekošanas sistēma ir nepilnīga. Mums ir pārāk daudz atkritumu, kurus nevar pārstrādāt - tikai sadedzināt vai apglabāt vienā atkritumu čupā, kas izraisa apjukumu un cilvēku nevēlēšanos nodarboties ar atkritumu šķirošanu. To var mainīt - izstrādājot pareizos ieradumus, mēs vairākas reizes samazināsim saražoto atkritumu daudzumu. Tādējādi tiks arī vienkāršots atkritumu šķirošanas process.

Doties uz konteinera pasūtījuma lapu?

Lejupielādēt mobilo aplikāciju, izmantojot Google Play un App Store