10€
Atlaide pirmajam pasūtījumam
Kāpēc šīferis ir attiecināms pie bīstamiem atkritumiem
Kāpēc azbestu, šīferi un slānekli vairs neizmanto celtniecībā. Kādu kaitējumu var nodarīt darbs ar azbesta materiāliem. Kā ar to būtu pareizi strādāt un kā utilizēt
31.10.2022

1. Kas ir azbests?

Azbests – tas ir silikātu klases šķiedrainu minerālu grupu vispārējs nosaukums. Tam ir unikālas īpašības: ļoti izturīgs un elastīgs, termoizturīgs, siltuma izolators un izturīgs pret ķīmiskiem bojājumiem. To iegūst šahtās un izmanto ķīmiskajā rūpniecībā, kā arī mašīnbūvniecībā un sadzīves būvniecībā. Daudzās progresīvajās valstīs ir atzīts, ka to izmantot ir nelikumīgi, Eiropas Savienībā aizliegts kopš 1986. gada, Latvijā to aizliedzošie likumi stājās spēkā 2001. gadā.

Vēl pavisam nesen cilvēki neiedziļinājās, no kā sastāv šīferis un vai tam piemīt kādas kaitīgās īpašības. Iepriekš bija zināms tikai tas, ka lielākoties ķīmisko kaitējumu nodara slāneklis. Bet tas nav gluži pareizs spriedums. Ivars Vanadziņš, Darba drošības un vides veselības institūta direktors, stāsta, ka kaitējumu nodara ne jau pats šīferis, bet gan tajā esošā bīstamā viela – azbests.

Visbiežāk azbests sastopams šīfera ražošanā, bet šodien ir pieejami bezazbeta šīferi, kas uzskatāmi par absolūti drošiem cilvēka veselībai.

2. Vai azbests patiešām ir kaitīgs?

Pastāv izplatīts viedoklis, ka azbests izraisa ļaundabīgus jaunveidojumus. Noskaidrojās, ka šim viedoklim ir zinātnisks pamatojums: azbestam nokļūstot cilvēka plaušās, viņam var bojāties plaušu audi, kas provocē anomālo šūnu parādīšanos. Tas rada plaušu audzēju un elpceļu slimību parādīšanās riskus.

Atrodoties vidē, azbesta šķiedras var arī izraisīt dažādas elpošanas, plaušu un elpceļu patoloģijas. Tāpēc šāda viela tika atzīta par bīstamu, un, lai ar to varētu strādāt, visās Eiropas Savienības valstīs tiek piedāvātas īpašas prasības, diezgan prasīgas un stingras.

3. Kāpēc tie ir bīstamie atkritumi?

Azbestu saturošie materiāli netiek sadedzināti un netiek arī ierakti, jo dedzināšanas vai ierakšanas procesā azbests dūmu veidā var novest pie kaitīgo azbesta šķiedru izmešiem gaisā. Ieelpojot gaisu, šīs šķiedras arī nodara kaitējumu veselībai, tāpat kā strādājot ar šo materiālu.

Vides aizsardzības ministrijas pārstāvniecībā apgalvo, ka azbesta izmantošana ir pilnībā aizliegta izmantošanai Eiropas Savienībā. Starptautiskajā klasifikatorā azbesta slāneklis ir norādīts kā bīstamie atkritumi.

Turklāt azbesta materiālu īpašniekam vai to ražotājam jāparūpējas par bīstamo materiālu drošu transportēšanu. Bīstamie atkritumi vai ražošanas atkritumi, piemēram, putekļi vai minerālās šķiedras, jātransportē uz speciāli šādu atkritumu ievākšanai iekārtotām vietām. Īpašniekam vai ražotājam ir arī tiesības noslēgt vienošanos par bīstamo atkritumu izvešanu vai arī segt transportēšanas izmaksas.

4. Kā būtu pareizi strādāt ar azbestu

Strādājot ar azbestu, ir svarīgi saprast, ka šis materiāls nodara potenciālu kaitējumu cilvēkam un apkārtējai videi. Veicot jebkādus azbesta celtniecības darbus, kuros ir liels azbesta putekļu daudzums, jūs ar nodomu ierobežojat telpu vai jomu, kurā notiek šie darbi. Ja jūs šķirojat materiālus, centieties tos neaizķert, nesaskrūvēt un nekādā veidā nedeformēt azbestu.

Ja iespējams, centieties neskaldīt un nelauzt celtniecības materiālu, neizmantojiet elektriskos instrumentus šī materiāla izjaukšanai.

Lai sevi nepakļautu riskam, izmantojiet visus nepieciešamos individuālās aizsardzības līdzekļus:

  • Maska pret putekļiem ar filtru P3;
  • Darba apģērbs un apavi;
  • Cimdi.

Pēc darbu beigšanas ar speciālu putekļusūcēju savāciet azbestu saturošus putekļus. Citi atkritumi jāiepako un jānodod speciālajiem dienestiem vai arī jāizved patstāvīgi kā bīstamie atkritumi.

Pasūtiet azbesta utilizāciju vietnē https://zoltapp.lv/order/ vai lietotnē ar tādu pašu nosaukumu.

Doties uz konteinera pasūtījuma lapu?

Lejupielādēt mobilo aplikāciju, izmantojot Google Play un App Store